Mustafa ŞAHİN “İçimde Ölen Biri Var”

Hazırlamış olduğum projede Alzheimer hastalığı konusunda farkındalık oluşturmayı hedefledim. Birkaç yıldır bu hastalıkla mücadele eden ve günden güne hafızası ve algıları kaybolan annemin yaşadıklarını gözlemleyebildiğim kadarıyla sembollerle anlatmaya çalıştım.
Aynı zamanda annemin günden güne eriyişinin ben de oluşturduğu çaresizliği de aktarmak istedim.
Çalışmamda hiçbir manipülasyon ya da efekt kullanmadım. Görüntüleri doğrudan fotoğraf makinasıyla ve değişik çekim teknikleri deneyerek elde etmeye çalıştım.
Alzheimer hastalığının henüz kesin bir tedavisi yok, ancak ilaç ve semptomatik tedavi ve davranışsal uygulamalarla Alzheimer hastasının anlama ve kavrama yeteneği ile davranışsal (giyinme, yemek, diş, banyo, hijyen, yakınlarını tanıma) bulgularında oluşan sorunların nispeten azalmasına yardımcı olunabiliyor.
Alzheimer hastalığı en azından şu an için tıbbı olarak önlenebilir bir durum değil. Sadece diğer pek çok hastalık için söylendiği gibi, düzenli fiziksel, sosyal ve zihinsel faaliyetleri birleştiren aktif bir yaşam tarzını benimsemenin, riski azaltmaya yardımcı olacağı belirtilmektedir.
Bir hasta yakını olarak yaşamış olduğum bu tecrübeden kendimce çıkardığım en önemli sonuç, hayatımla ilgili verilmesi gerekecek önemli kararların yükünü başta eşim ve çocuklarım olmak üzere kimsenin üzerine bırakmamak oldu. Bunun için ileride oluşabilecek değişik senaryoları düşünerek, o senaryolar gerçekleştiğinde benim ne yapılmasını tercih edeceğimi, mümkün olduğunca detaylandırarak şimdiden onlara aktardım. Böylece eğer benim karar verme yeteneğimin olmadığı bir durumda benim adıma kar vermeleri gerekirse, verecekleri kararları şimdiden biliyorlar.