Hepşen YETİŞKEN “Kırkpınar”

Kırkpınar Yağlı Güreşleri her yıl Edirne’de yapılmaktadır. Ülkemizin çeşitli illerinde yapılan güreş müsabakalarından farklı olarak Başpehlivanlık ünvanı için kıyasıya güreşirler. Kazanan pehlivana altın kemer bir yıl için emanet edilir. Üç yıl üst üste kemeri kazanan pehlivan altın kemerin sahibi olur. Kemer 22 ayar altından olup, yaklaşık 1,400 gr ağırlığındadır. Altın kemeri en son 1997 yılında Ahmet Taşcı almıştır. 26 yıldır altın kemer sahibini bekliyor.
2024 yılında 663 üncüsü gerçekleştirecek Edirne’de düzenlenen Kırkpınar Yağlı güreşleriyle tanışmam çocukluk yıllarında oldu. Pehlivanlar hamamının önünde altın kemeri kazanan Başpehlivanın Er Meydanı olarak bilinen Sarayiçin’den yalın ayak halkı selamlayarak gelişini sabırsızlıkla beklerdik. Dedemin “Er Meydanın “da ki görevi sayesinde güreşleri izleme şansına erişmiştim. Çocuk halimle bu güçlü kuvvetli adamların en çok ellerini kollarını sallayarak yaptıkları peşrev ile cazgırın pehlivanlar için söylediği dualar ilgimi çekmişti.
iki pehlivan cıktı meydaaneee!
ikisi de birbirinden merdaneeeee!
sırtım yere geldi diye üzülmeeeee!
üste cıktım diye sevinmeeeeee!
Unesco Dünya Kültür mirası listesine de alınan Kırkpınar Yağlı güreşleri 2020 yılında Covid-19 salgını nedeniyle yapılamamıştır.
Kırkpınar ağalığını Baş güreşin öncesinde ihaleye çıkan koça en yüksek tutarı veren kişi alır. Açık arttırma seyirciler ve güreşçiler tarafından ilgiyle izlenir.Üç yıl üst üste ağalık alan kişi de altın kemer sahibi olur.
Davul zurna ekipleri güreşlerin gidişatına göre müziğin ritmini düşürüp yükselterek heyecana ortak olurlar.
Pehlivanlar zetinyağı ve su ile doldurulmuş kazanların etrafında zembillerden akan yağ ile önce sağ elle sol omuza, göğüse, kol ve kıspete yağ sürerler. Özel olarak yapılmış kıspetleriyle güreşen pehlivanlar ,dikkatle güreşi takip eden hakemler ,yağcısı, bezcizisi ,yurdun çeşitli yerlerinden gelen güreş severlerle birlikte fotoğrafçılar için tam bir şölen yeridir.
Fotoğraflar 2017 -2023 yılları arasında takip ettiğim Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinden seçilmiştir.