Hakkımızda

10 LOGOS

Biz Kimiz?

2021 Yılı Ocak ayında kurulan ve 2021 yılı içerisinde 16 fotoğraf gösterisi düzenlemiş olan, fotoğrafı hem tekniği hem de felsefesiyle birlikte ele almayı amaçlayan bir fotoğraf topluluğuyuz.

Neden 10 Logos?

Eski Yunanca’da lógos, “söylem, söz, anlatı” anlamına gelir. Aristo’nun ikna kuramının üç elementinden biri olan logos, zihne yönelen mantığa işaret eder. Diğer elementlerden pathos duygulara odaklanmaya, ethos ise işaret edilenden ziyade işaret edenin duruşuna vurgu yapar. Aristo’ya göre bu üç element bir araya geldiğinde iknayı, dolayısıyla anlatımı oluşturur. Bir anlatı hem mantığa hem duyguya hitap edebilmeli, ayrıca anlatanın öznelliğini de anlatıma katabilmelidir.

Fotoğraf sanatı tarih boyunca teknik bir uğraştan çok daha fazlası olagelmiştir. Fotoğraf bakışın iki yönünü, anlatan ve anlatılanı kendi içinde harmanlayan bir anlatım sanatıdır. Logos’un anlamı olan söylem gibi, bakış da herkes için öznel bir yerdedir. Tıpkı bir ‘elma’ dendiğinde kimi insanın kırmızı, kimisinin yeşil, kimisinin dalında, kimisinin sepette olmak üzere binlerce farklı elma düşünebileceği gibi, bakılan yer ve bakılan yerde görülen şey de kişinin iç dünyasına ait, parmak izi misali eşsiz bir imza taşır. Bir fotoğraf çekmek, yalnızca o anı yakalamak değildir. Bir fotoğraf çekmek, kendimizin o ana bakışını yakalamaktır. Dolayısıyla fotoğraf yolculuğu kişinin kendisini evrende nereye konumlandırdığını da keşfettiği, analitik bir sorgulama da içeren içsel bir yolculuktur. Bu sebeple bizler, teknik öğrenim ve pratiğin yanında, kendi söylemimizi de ortaya çıkarma gayesiyle ilerleyen bir topluluğuz.

Damla DELİBAY