Filiz BOĞA “AN’lık”

Sokak fotoğrafçılığının temel amacı, fotoğrafçının kendisini ifade edebilme hedefine dayanır. Fotoğrafçı çektiği fotoğraflarla sokağı diğer insanlardan nasıl farklı gördüğünü ve bunu nasıl ifade ettiğini göstermek ister. Sokaktaki insanları günlük ortamında belgelemek için kamuya açık alanlarda, insana ait olanı, estetik, mizah, muğlak, dokunaklı, büyüleyici, farklı olanı ve tercihen sokağın doğal akışında fark edilmeden çekme çabasındadır. Tüm uğraşısı ve motivasyonu, doğal devinim içindeki o sihirli anı sezmek ve doğru an da deklanşöre basarak kendi anlatımına ulaşmaktır. Bu bize Henri Cartier Bresson’un “O An” yaklaşımını hatırlatır. “Hareket halindeki tüm öğeler bir an gelir dengelenir, işte o denge halinin peşine düşmek ve hareketsiz kılmak”.

Ben de bu felsefeyle sokak fotoğraflarımı anlık, olanı ve doğalı gösterme çabasıyla çektim. Sokak özgürlüktür, doğal alandır, karmaşadır, renk ve insan cümbüşüdür, bir saniye öncesi ve sonrası farklıdır, anı yakalamaktır, heyecan vericidir, merak etmektir, keşfetmektir, sosyalleşmektir, bol yürümektir, sabırla beklemektir, öğreticidir ve bazen cesaretli olmaktır.

Ayrıca sokakta fotoğraf çekerken hangi mevsim ve saatte olduğunuzun çok önemli olmaması en sevdiğim noktalardan biridir. Yağmurlu, karlı, rüzgarlı, güneşli, güneşsiz havalarda fotoğraf çekebilmek ve hava şartlarının oluşturduğu gölgelerin, yansımaların peşinden koşmak büyük özgürlüktür.

“AN’lık” ismini verdiğim portfolyom da bir seri fotoğraflarla, hikayesi olan ve bunu tek bir görüntü ile anlatmaya çalıştığım fotoğraflarım vardır.