Derya YAZAR “Nepal”

Büyük Depremden 24 Saat Önceki Nepal

Nepal benim açımdan birçok şeyin ilki ve başlangıcıydı. 2015 yılında bir fotoğraf grubu ile yola çıktık. Bu gezi sayesinde bugün bile çok sevdiğim ve önem verdiğim can dostlarım hayatıma eklendi.
Gurubumuz ilk olarak Katmandu’ya ulaştı. Merkezdeki sokakları gezerken hemen hemen tüm insanların maske takmış olmasına çok şaşırdık. Sanki başka bir gezegendeydik. Bu çok renkli güzel insanların yüzünün tamamını merak ederek ilerledik.
İlk olarak Ganj Nehri gibi kutsal olduğuna inanılan Bagmati nehri kıyısındaki Pashupatinath Tapınağına gittik. Nepal kültürüne göre ölen insanların büyük bir kısmı inanışları gereği dini törenin ardından ailenin erkeği tarafından odunlarla ateşe verilip yakılıyordu. Zengin insanların yakılma yerinin fakirlerden bir köprü ile ayrılmış olması ve Nepal’li ailelerin bu ritüeli birlikte izlemeleri hepimiz için çok ilginçti.
Katmandu’ya geri dönmek üzere Pokhara’ya doğru yolculuğumuz başladı. Yol boyunca çok fakir ama buna rağmen gülümseyen insanların fotoğraflarını çekerek ilerledik. Fotoğrafçıların gözde mekanı Phewa Gölü, renkli kayıklar ve gün batımı adeta büyüleyiciydi.
Ardından Chitwan’da ki önemli bir mekan olan Milli Kraliyet Parkı durağımız oldu. Oyulmuş ağaç kovuğundan yapılmış kayıkla Narayani-Rapti Nehrinde timsahların arasında sessizce süzülüp, ormanda fillerin üzerinde gezinti yaptık. Belgesellerde izlediğimiz birçok hayvanı yakından görme ve fotoğraflama fırsatı yakaladık. Küçük bir uçakla yeniden Katmandu’ya geri dönüp iki hafta süren gezimizi tamamladık.
Eve geri dönüş rotamızın ilk durağı Doha-Katar’a doğru yola çıktık. Uçağımız rötar yaptığı için burada otele yerleştirildik. Daha 24 saat olmadan Nepal’de yaşanan büyük deprem haberi ile sarsıldık. Hepimiz, şoktayız!
Tüm haber kanalları aynı görüntüleri sürekli tekrarlıyordu.
“Bu gün 25 Nisan 2015. Nepal’de 7.8-8.1 şiddetinde deprem oldu!!! Binlerce insan göçük altında!.. Katmandu’ ve çevresi yerle bir oldu.”
Artık fotoğraflarımızdaki insanlar ve mekanlar yok olmuştu. Otelimiz dahil Katmandu’da her şey yıkılmıştı. Çok üzgünüz…
Nepal gezisi, benim fotoğraf yolculuğumun en önemli adımlarından biri oldu. Burada paylaştığım fotoğraflar deprem öncesindeki Nepal’in sosyal yaşamının ve yıkılan mimarisinin belgesidir. İyi seyirler…