10Logos One ve 10Logos Two eklentilerimiz kullanıma sunulmuştur.

10Logos olarak üzerinde uzun süredir çalışmakta olduğumuz siyah-beyaz editleme eklentisi olan 10Logos One ve renkli fotoğraf düzenleme eklentisi olan 10Logos Two tamamlanarak kullanıma sunulmuştur.

10Logos One; özellikle siyah-beyaz fotoğraflarda tonların Zone Sistemine (Ansell Adams) uygun bir biçimde oluşturulmasının yanı sıra kullanıcının istiktarlı bir ton tutarlılığı elde etmesine olanak sağlayacak action adımlarını içermektedir. Hazır plugin’lerden farklı olarak fotoğraf içinde dilediğiniz bölgede fırça kullanımı ile ışığı yönetme imkanı sunan eklenti, bu işlemleri tahribatsız (non-destruvtive) olarak yapmakta ve fotoğrafta oluşabilecek bozulmaları minimalize etmektedir.

10Logos One ile aynı mantıkta çalışan 10Logos Two ise renkli fotoğraf editlemede gereken temel araçları bünyesinde hazır olarak kullanıma sunarken, bölgesel renk ve ışık yönetimine olanak sağlamaktadır. Fotoğrafta olması gereken ideal renk ve ton değerlerini elde etmede büyük hız kazandıran action eklentisi, nihai netice itibariyle doğallıktan uzaklaşmamış, aşırı manüpilatif görüntüler sunmayan ideal bir düzenleme yardımcısıdır. Aynı 10Logos One’da olduğu gibi renk ve ton tutarlılığının sağlanmasına katkı sağlayan eklenti, özellikle portfolyo ve sunum çalışmalarında istikrarlı bir netice elde etmeyi mümkün kılarak, farklı renk ve ton sonuçlarına bağlı olumsuz algıların oluşmasını önleyecek şekilde kurgulanmıştır.

Aynı gösteri içinde yer alan birbirinden farklı renk sıcaklığına, renk doygunluğuna ve ton-kontrast değerlerine sahip fotoğraflar sunum ahengine olumsuz etki ederken, fotoğrafların aynı fotoğrafçı tarafından çekilip editlenmiş fotoğraflar olduğu hissinden uzaklaşmaya neden olmaktadır. Benzer şekilde farklı editler izleyicinin kompozisyondan ve verilen mesajdan uzaklaşarak, anlık algısının fotoğraftaki düzenlemelere kaymasına yol açmaktadır. Sunum kalitesine ciddi etkisi bulunan bu husus nedeniyle kullanıcıların aynı ilkelerle istikrarlı bir sonuca ulaşmasını sağlamak hedefine öncelikli olarak ağırlık vermiş bulunuyoruz. Bununla birlikte faklı kişisel tercihlerin de rahatlıkla uygulanabilir olması amacıyla, aynı fotoğrafı editleyen her kullanıcının “kendi tarzına özgü” farklı yorumları ortaya koymasına da olanak sağlayacak esnekliği temin edecek ayar seçenekleri eklenti içine dahil edilmiştir. Kendi tarzını belirleyen kullanıcı aynı standartta editleme imkanına kolayca ulaşabilecektir.

İleri düzeyde Photoshop bilen bir fotoğrafçı bile her iki action ile işlemlerine hız kazandırma ve istikrarlı sonuçlar elde edebilme imkanı bulacaktır. Başlagıç seviyesindeki kullanıcılar ise temel Photoshop mantığını kavrama ve yönetme konusunda önemli bir deneyim ve kendini geliştirme imkanı elde edecektir. 

Action eklentileri edinmek için drbegendik@hotmail.com, 10logos.info@gmail.com mail adreslerinden irtibata geçebilirsiniz.